Academics - CBSE - Pre Primary Banner 23
  Sports Activities
 
 CAMPUS
Facilities
Sports Activities
 
FACILITIES OWN TIE UP
Basket Ball Court  
SPORTS ACTIVITIES OWN TIE UP
Basket Ball  
Football  
Karate  
Gymnastics  
Yoga  
Chess  
Cricket  
Baseball  
Keshav Uthada from 8thA has secure Gold Medal at Pune District Competition in Shot Put on 10th Sept. 2014 at Sanas Ground and he also bagged a silver medal in CBSE West Zone Competition it was held in Gajera International School at Surat (Gujarat) on 2nd Oct.2014.
 
Achievement of Aditi Srivastava from class 5th who secure 2nd position in Archery Tournament (10/10/2014) and Abhinav Srivastava got 3rd position in Archery Tournament (18/10/2014). The competition was held in Shahu College Pravati, Pune.
 
Om Nanivadekar from 6th C has secure Bronze Medal at 26th National World Funakoshi Shotokan Championship in Karate, which was held at Priyadarshini Sports Complex, Mulund, Mumbai-80. 
 
Foot Cricket Interhouse Competition 2014- 2015

Inter House Foot Cricket Tournament was held on 1st September 2014 .House wise Competition was held for girl’s from class 5th to 8th.
Final results are as follows for Foot Cricket
Secondary
1st   Place Tej House
2nd  Place Avnee House
3rd Place Nirmitee House
 
9 A- Side Football Interhouse Competition 2014-2015

Inter House 9 A side Football Tournament was held on 1st sep 2014. Competition was held for boy’s in the category of standard wise from 5th to 8th. 
Final results are as follows
Secondary
1st   Place Avanee House
2nd  Place Urja House
3rd Place Nirmitee House
 
Participation at Pune District Sports Competition in following Events:
Archery Volleyball
Athletic Table Tennis
Badminton Throw ball
Chess Skating
Football Taykondo
Gymnastic Swimming
Kho-Kho Malakhamb
Lawn Tennis  
 
Participation in Schoolympics whish is organized by Sakal Times.
Date of Competition – October 2014/November 2014.
Participant List as per Events:
1 Aditi Srivastava 5th C Archery
2 Abhinav Srivastava 9th A Archery
3 Jay Gujarathi 7th A Badminton
4 Prathamesh Mujumdar 6th B Badminton
5 Mayank Mohire 6th A Badminton
6 Vardhan Dongre 5th B Badminton
7 Prem Gaikwad 6th C Badminton
8 Saurav Bedmutha 9th A Skating
9 Aastha Khare 6th A Lawn Tennis
 
   
 
  
  
© All rights reserved | City International School